Choď na obsah Choď na menu
 


Čaro stavby makiet historických vetroňov

9. 2. 2010

   Veľmi často chodievam na stránku Vincenta Besançona z Francúzska. Je na nej veľmi dobre spracovaná jeho práca na modeloch. Venuje sa hlavne lietajúcim maketám historických vetroňov, s ktorými lietava na rôznych útesoch či svahoch, ktoré mu Francúzsko ponúka.

   Popri vlastnej činnosti Vincent združuje na fóre modelárskych nadšencov z celého sveta, ktorí svojou šikovnosťou obohacujú modelárske dianie na celom svete. Modelári na fóre sú z domáceho Francúzska, Írska, Holanska, Monaka, Portugalska, Brazílie, Singapuru, Švajčiarska.....,ale veľmi ma teší i prítomnosť modelárov z Českej republiky (p.Bortel http://letadla.stranky1.cz/  ).

   Raz ročne si Retroplane.net robí stretnutia v niektorej lokalite v Európe. V počiatkoch týchto stretnutí sa stretávali na svahoch Francúzska. V minulom roku sa po prvýkrát stretnutie konalo v Írsku a v tomto roku je na pláne Wasserkuppe v Nemecku (10-11.júla 2010)

   Pravidlá účasti sú dobre nastavené a modely, ktoré lietajú musia byť ručne postavené (nie lamináty a stavebnice). Účastník môže s rovnakým modelom prísť iba na tri ročníky. Tak je zabezpečená prirodzená obmena letového parku účastníkov. Viac o podujatí nájdete na stránkach www.retroplane.net

   Do pozornosti dávam rodiaci sa nový model, ktorý Vincent stavia už niekoľko mesiacov. Tu si každý môže urobiť obraz o konštrukciach týchto modelov. Myslím, že práve rodiaci sa model Musger MG 12 je špičkou a jeho maketovosť a spracovanie je obdivuhodná. Tiež je príkladné spracovanie dokumentácie od prvého náčrtu až po finále stavby, ktorá stále pokračuje.

Vstúpte a kochajte sa..... http://www.retroplane.net/mg12a-maquette/page1.htm