Choď na obsah Choď na menu
 


Ideme stavať model A3 Jiskra

31. 12. 2010

 

   Keďže prišli Vianoce a už som uznal, že vo veku necelých 7 rokov je nutné dať ochutnať ozajstné modelárstvo synovi doniesol som mu z Tatramodelu stavebnicu Jiskra.

   Práve túto stavebnicu v rosype odporúčam susedom i známym ako prvý model pre odskúšanie si pravej modelárčiny.

   Veľmi často sa stretávame i na súťažiach so skúsenosťou, že i veľmi dobrý mladý pilot nemá ani „šajn“ ako si zostrojiť balzový model a celé jeho modelárske umenie je zamerané na osadenie RC vybavenia do kompozitového, či EPP modelu a mudrovanie o akumulátoroch, vrtuliach, či taktike lietania...Obrázok

  EPP modely sú pre začiatky lietania veľmi výhodné. Vydržia veľa a posúvajú vpred aspoň znalosti o lietaní, vyvážení, sile hodenia či uvedomenia si vlastností vetra na samotný let. V synových začiatkoch sa nám plne osvedčili modely Fík, ktoré pravidelne kupujeme na Jeti model mítingu v Drahotušiach.  

 

  Ďalším krokom v získavaní modelárskych zručností môže byť práve takáto stavebnica. Obsahuje na CNC fréze vyrobené rebrá krídla, hlavicu trupu i kvalitné balzové, či smrekové lišty. Po zostavení adept modelárstva získa voľný model o rozpätí 810 mm, dĺžke 700 mm schopný po vytiahnutí z 25 m šnúry uletieť 30-50 sekundový let. Výhodou, je i konštrukčné riešenie, lebo model má „ušaté krídlo“ a vodorovná chvostová plocha je umiestnená na nosníku chvostových plôch za smerovkou.Obrázok

 

  Pri pohľade na plán sme však obaja usúdili, že model dostane oblejšie tvary koncových častí krídla i chvostových plôch. I nosník chvostových plôch bude z kompozitovej trubky a model bude iste vybavený časovačom. Sfarbenie modelu bude zeleno-žlté, teda vo farbách Modelklubu Žilina. Je fajn, že výrobca pribalil akurát poťahový papier týchto farieb.

  Postupne uverejním  fotografie zo stavby.

  Po rozbalení som prezrel dôkladne celý materiál v stavebnice.

Obrázok

   Na model je použitá veľmi ľahká balza, nosníky až na jeden majú veľmi uspokojivú kvalitu a rovnosť. Rebrá krídla sú tiež veľmi dobre pripravené.

   Spojovacie rebrá "ucho-stred" majú už od výrobcu zbrúsený úkos, ktorý po zlepení dáva okrajovým častiam správne vzopätie.