Choď na obsah Choď na menu
 


Havran 1949

11. 4. 2010

   Pôvodne som zamýšľal stavať historický model Aloš - 7- A2, ale úpravou roku vzniku v pravidlách pre ME som sa musel poobzerať po niečom staršom.

 

   Zhoda okolností chcela, aby som začal stavať repliku slovenského historického modelu Havran.

   Otáľal som so začiatkom stavby a stále sa rozhodoval o veľkosti stavaného modelu. Keďže už som musel začať a k dispozícii som mal začiatkom víkendu plán v originálnej veľkosti rozhodol som sa pre menší model. Jeho zväčšenú kópiu si postavím neskôr.

   Havrana navrhol v roku 1949 p. Ján Fojcík pre lietanie na svahu. Dosahoval veľmi dobrých výsledkov. Model sa stal veľmi obľúbeným medzi modelármi.   

   Prispieva k tomu jeho jednoduchá konštrukcia a dostupnosť materiálu.   

   Ďalším lákadlom je pôvod modelu, keďže slovenských konštrukcií je v porovnaní so zahraničnými dochovaných žalostne málo.

   Originálna veľkosť dáva modelu dĺžku 950 mm, rozpätie 1524 mm.

   Model bude mať RC súpravou ovládanú výškovku a smerovku. Postupne som si cez víkend popri rôznych rodinných činnostiach našiel čas a vyrezal prepážky i zostrojil tvarované nosníky potrebné na stavbu trupu.

   Počas týždňa by som to chcel po večeroch zlepiť v celok a pripravovať si i diely na nosné plochy.

 

2. mája...všetko akosi trvá. Mal som kopec povinností v práci a rodine a tak mi na modelárstvo neostával ani čas ani chuť. Postupne lepím.

8. mája ...celý deň som obetoval synovi a tak aspoň uverejňujem, čo som urobil po večeroch. Trup má pripravené miesta pre uloženie RC súpravy a keďže je mi ľúto trup len tak pohadzovať urobil som si naň stojan.

 

Náhľad fotografií zo zložky Stavba modelu Havran 1949