Choď na obsah Choď na menu
 


Konštrukčné RC samokrídla

25. 1. 2010

   Samokrídla ako Minitornádo, či Swift som vždy chybne považoval za modely, ktoré ma nikdy nezaujmú. Prispel k tomu i nie moc dobrý pocit z modelov, ktoré boli vyfotené v modelárskych časopisoch. K ich povrchovej úprave sa používali rôzne samolepiace pásky a modely naozaj pre mňa nevyzerali moc vábne.

   Postupom času som však týmto lietajúcim strojom prichádzal na chuť. Pri rekreačnom lietaní nad našim sídliskom som so všimol, že v rukách šikovných modelárov ako Jozef Popradi i Bohumil Belan je to vskutku dobré modelárske náradie.

Neuspokojil som sa však s tým, že model by mal byť z nenafarbeného EPP, alebo dolepený páskou. Akosi vo mne vyhrávali výtvarnícke gény môjho otca a ja som chcel, aby to aj pekne vyzeralo. V súčasnej dobe sú modely pekne potlačené z výroby, ale i tak táto farebná ilúzia bublinkový povrch nezakryje úplne

  Obrázok Prvý No.1 model som sa pokúsil zlepiť z Depronu. Všetky plochy i kormidlá som pre spevnenie orámoval balzou 5 mm. Povrchová úprava modelu bola prevedená reklamnými fóliami. Z vrchnej strany som použil slovenský motív a zdola boli žilinské farby. Samokrídlo som nosieval v kočíku a keď mi synček zaspal ponáhľal som sa k najbližšiemu školskému dvoru a lietal. Pri niekoľkohodinovej prechádzke okolo priehrady som dokonca stihol i nabíjať zo 7Ah akumulátora.

    Po čase som už videl, že je samokrídlo obúchané a tzv. olietané a chcelo to niečo nové- reprezentatívnejšie.

    Pri našich rozhovoroch pri pive sme s Jozefom Popradim rozmýšľali o konštrukčnej verzii Minitornáda. Obrázok Slovo dalo slovo a ja som nakreslil a postavil druhý No.2 model. Pokúsil som sa ho zostrojiť bez torznej skrine. Bol to chybný krok, lebo krídlo sa pri vypínaní fólie začalo mierne deformovať a ja som sa s ním naozaj potrápil. Model som však dokončil a spokojne s ním lietal dve sezóny. Táto konštrukcia by bola vhodná pre poťahový materiál Vlies, Litespan, Mikelanta, či Modelspan.

   Obrázok Tretí No.3 vývojový kus už mal torzné skrine, páskovanie, skladanú odtokovú hranu a pevnejšiu konštrukciu kormidiel. Verím, že teraz som vychytal všetky nedostatky a model je takmer dokonalý. To sa týka pevnosti i vzhľadu. Modelu som dal farby žilinského Modelklubu a zo spodnej strany som ho vybavil pásmi reflexnej fólie, aby ho bolo dobre vidieť na rôznom nebeskom podklade. Osobne som názoru, že tento vývojový kus lieta najlepšie zo všetkých a kedykoľvek si ho rád vezmem pod pazuchu, kufrík na rameno a polietam si dlhé desiatky minút.

   Pohon mám stále historický. Plechová 280-tka s prevodovkou a regulátorom Jeti 050.     

   V prvopočiatkoch som model poháňal NiMH článkami, ale príchodom LIPOL a LIion dvojčlánkov už používam iba tieto sady. Netreba strážiť ich nabitie pred letom. Keď ich po lietaní nabijem tak sú nabité i 2-3 týždne. Tiež ich použitie znížilo hmotnosť modelu.

    Som si istý, že samokrídlo odvodené od EPP Minitornáda, no zlepené z balzy sa stane mojim spoločníkom i v budúcnosti. Iste príde doba, keď ho osadím striedavým motorom a posuniem jeho výkonnosť ďalej. Predpokladám, že do modelárskeho dôchodku ich postavím ešte niekoľko. Vedú ma k tomu jeho veľmi dobré letové vlastnosti, možnosť základnej akrobacie, jednoduchá preprava a skladovateľnosť, schopnosť lietať dlhé desiatky minút na jedno nabitie. Veľakrát sa okoloidúci diváci zo záujmom pozerajú ako táto „šípka“ pekne lieta.

  V modelárskom klube v Žiline je niekoľko majiteľov samokrídiel. V úvode som spomínal Jozefa Popradiho (postavil dve konštrukčné a chystá tretie) i Bohumila Belana, ale lietajú s ním i Ľudovít Jambrich, Ivan Ponec, či náčelník Modelklubu Žilina Peter Kačala.

   Ďalším mojim samokrídlom, je Waterman Arrowbile. Ten však spomínam v časti „Rekreačné modely“. Ak si nájdem čas napíšem samostatný článok i o ňom. Použil som pri jeho konštrukcii profil z Minitornáda. Krídelká som zväčšil na celé rozpätie a trupovú gondolu som veľmi zjednodušil.Obrázok

    K pohonu používam motor Čemech 100 napájaný LiPol 3-článkom 1320mAh. Lietanie je pekné, ale i zložité. Model má veľkú zotrvačnosť a je nutné reagovať trocha skôr. Pri troche tréningu to však nie je ťažké a potvrdzuje to pravidlo, že každý model chce svoje. I samokrídlo....

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Samokrídla