Choď na obsah Choď na menu
 


Chystám...

14. 2. 2010

   Modelársky život je plný snov i cieľov. Každý má pred sebou méty, ktoré chce dosiahnuť i modely, ktoré chce počas svojej modelárskej kariéry postaviť. Uvidím, kedy sa moje sny naplnia, ale verím, že mám pred sebou ešte dlhoročnú modelársku kariéru.

  Obrázok Medzi modely, ktoré patria k mojim snom od detstva patrí  Farman F-450 Moustique. Tento model by mal byť mojím prvým obrom presahujúcim rozpätie 2 m. K pohonu pravdepodobne použijem elektropohon. Lietadlo ma zaujalo svojou konštrukciou, ale i vzhľadom. Zadíval som sa do neho pri sledovaní rôznych modelov minimakiet na gumový pohon.

   Z iného súdka je lietadlo Short SC-7 Skyvan. Tento model mám v pláne postaviť zo stavbárskeho farebného polystyrénu poháňaný dvoma striedavými motormi. Mierka modelu 1:10 bude dávať modelu rozpätie 1980 mm a dĺžku 1260 mm. Mal by slúžiť k lietaniu pred verejnosťou a z kazety v trupe vyhadzovať cukríky pre deti.

 

Obrázok

   Dvojmotorový Skyvan by mal byť odrazovým mostíkom pre model Consolidated B-24 Liberator. Chcel by som dosiahnuť rozpätie 2200mm a dĺžku 1300 mm. K stavbe modeli ma vedie hlavne spomienka môjho deda na deň, kedy mu tesári pracovali na chalupe v Prečíne  (okr. Pov. Bystrica). Vtedy "ranený" Liberator prelietal niekoľko sto metrov od jeho novostavby a odhodil bomby v nádeji na odľahčenie do lesov nad Prečínom. Ani tento počin však posádke nepomohol a lietadlo sa zrútilo o niekoľko kilometrov v obci Dolný Lieskov (spomienka približne v strede stránky http://www.liesky.szm.com/dolnylieskov.html ).

 Obrázok

 

Keďže sa mi nepodarilo zohnať fotografiu tohto stroja olivovej kamufláže pátral som ďalej. Pán Kaššák z Trenčína ma uviedol do ďalšieho pokušenia. Upriamil moju pozornosť na Liberator, ktorý havaroval v obci Mojš pri Žiline. Jeho názov bol Hot Pants a bol strieborný. Zaslal mi i niekoľko podkladových materiálov a tak ak sa Liberator začne rodiť budem mať o čom rozmýšľať.

 

 

 

 

Popri motorových modeloch ma láka i stavba polomakiet klzákov lietajúcich za Slovenského štátu nad Žilinou. Jedná sa o SG-38, Grunau Baby a VSB-37, ktoré lietali na Straníku. Iste budú sfafbené do pôvodných dobových kamufláží. Chcel by som tak časom oprášiť ich históriu a oboznámiť súčasnú generáciu s históriu lietania a výroby klzákov v našom regióne.Obrázok

 

 

 

Najbližšie stavaným modelom bude iste replika historického modelu vetroňa kategórie OTVR z roku 1952 Aloš-7-A2, ktorý postavil Alois Šild z Rusínova. Budem ho stavať pre podujatia historického modelárstva, ktorých sa chcem v tomto roku zúčastniť.

  Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

Posledným pokušením do budúcnosti je stavebnica od SIG lietadla Piper J-3 CUB, ktorú som dostal pred niekoľkými mesiacmi od kamaráta. I u tohto modelu o rozpätí 1780 mm, dĺžke 1300 mm zamýšľam použitie elektropohonu. Uvidím, kedy ma prepadne chuť a do tohto drobčeka v rosype sa pustím.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Moje plány do ďalších modelárskych rokov

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.