Choď na obsah Choď na menu
 


Činnosť mojich priateľov

7. 2. 2010

   V spodnej časti sa nachádza klik na spoločnú fotogalériu mojich priateľov. Postupne v tomto priečinku budú pribúdať ďalší modelári i ich modely uverejnené vo fotoalbume.

  Ing. Igor Lórinc z Martina je mojim priateľom už niekoľko rokov. Jeho modely sa vyznačujú precíznou stavbou, maketovosťou a veľmi dobrými letovými vlastnosťami. Igor sa venuje malým polomaketám. Igor stavia takmer všetky modely podľa vlastných plánov.

 Igor bol veľmi nápomocný mojej myšlienke zviditeľniť jeho modely na mojich stránkach a poslal mi dostatočné množstvo informácií i fotiek.

  Obrázok Prvým modelom, ktorý predstavujem je Pietenpol. Model je postavený v mierke 1:10, ktorá mu dáva rozpätie 858 mm s , plochou krídla 12,6 dm. Dĺžka trupu činí 539 mm a letová hmotnosť je 252 g. Pohon modelu zabezpečuje striedavý elektromotor motor RAY C2028/20 poháňajúci vrtuľu 7x3,5“ . Motor i RC ovládanie je napájané z dvojčlánkového Li-pol akumulátoru RAY 480/ 7,4 V série GOLD.Príkladne je u tohto modelu vypracovaný motor a vo vzduchu svojím realistickým letom pripomína skutočné lietadlo.

  Obrázok Ďalším pekným strojom je Fly Baby. Toto lietadlo vzniklo v roku 1962 a Igor si jeho model postavil opäť podľa vlastného plánu. Má rozpätie 854 mm, dĺžku 574mm a hmotnosť 290 gramov. Poháňa ho striedavý motor AC Nano napájaný trojčlánkom E-TECH GP 1020 mAh. Modelu, ktorý má sám o sebe pekné tvary pridáva na kráse i veľmi pekná modelárska práca i povrchová úprava. 

   Obrázok

Veľmi realistický hornoplošník Bojar má rozpätie  800mm, váhu  180g a poháňa ho jednosmerný elektromotor MIG 280  napájaný trojčlánkovou sadou LiPOL 11,1 V 300mAh. Model má ovládané  S, V a M.

 

 

 

Dvojmotorový pyloňákrozpätie  800mm, hmotnosť  180g a tiež dvojicu jednosmerných motorov MIG 280 napájaných LiPOL 11,1 V 300mAh. Model   má ovládané  S, V, Q a M.


  Obrázok Igor začínal v kategórii malých polomakiet s modelom Jodel D-9 v merítku  1:10. Táto mierka dáva modelu rozpätie 700mm, dĺžku  545mm a hmotnosť 220g. Pohon zabezpečuje motor MIG 280 RACING napájaný dvojčlánkom LiPOL  7,4 V  800 mAh. Model má ovládané  S, V, M.

 

 

  Obrázok Lazy Bee je postavený účelovo pre lietanie v hale. Je stavaný z Depronu a Igor si jeho let veľmi pochvaľuje. Má rozpatie  550 mm a váži 90 g. Okrem vodorovného letu rýchlosťou chôdze ulieta aj premet, súvrat, sudový výkrut a let na chrbte.

 

 

 

 

  Bolkow Junior BD-4 je postavený podľa plánu Zdeňka Rašku v merítku  1:12. Má rozpätie  620mm, dĺžka  485mm, váha 200g, bat. Lipol 7,4V  800mAh poháňajú motor MIG 280. Ovládané  funkcie sú S, V, M.

 

    Obrázok Dostal som emailom i foto ďalšieho modelu p. Lórinca.DH 82 Tiger Moth v mierke  1:15  má rozpätie  596mm. dĺžka 490mm, váha 180g, motor CD-ROM, bat. Lipol  7,4V  450mAh,  ovládané S, V, K, M.

 Igor Lorinc mi poslal pred časom i fotografie nového modelu Avia BH- 10.

Ďalšie fotografie sú v galérii pod číslami 23 - 33.Obrázok

 

Je postavený v mierke 1:10. Tá mu dáva rozpätie 880 mm, dĺžku 542 mm a nosnú plochu 10,5 dm. Letová hmotnosť modelu s trojčlánkovou sadou 3x LiPol Dualsky 800 mAh je 265 g. Model je poháňaný striedavým motorom AXi 2204/54. Vrtuľa má rozmer 8x4".

 Letové vlastnosti modelu sú veľmi dobré a Igor s ním zalieta celú starú akrobatickú zostavu F3A.
  Ľuboš Lošonský  z Modelklubu Žilina

     je pokračovateľom modelárskej činnosti svojho otca.

   Ak by som chcel zobraziť jeho modelárske práce mohol by som len jednoducho odviesť Vašu pozornosť na Ľubove stránky www.loki.szm.sk , ktoré každého prevedú jeho modelárstvom. Tu sa nachádzajú i informácie o Ľubových modeloch.

   Loki je nenápadným konštruktérom lietajúcich strojov, ktoré nemožno považovať za všedné.   

  Obrázok Stavia polomakety, elektroakrobaty, repliky historických modelov, plastikové modely, modely F5J, ale i rôzne rekreačné lietadielka. Zaujímavosťou je použitie písmen "LL" v názve každého modelu

  K stavbe používa moderné materiály i lepidlá. Jeho modely odrážajú i veľké výtvarné cítenie a grafické doplnky sú spracované na vysokej úrovni. Návrhy vlastných modelov robí pomocou počítačových technológií a je veľmi ústretový k prácam pre ostatných členov klubu. Už takmer každý modelár Modelklubu Žilina nosí na krídlach svojich modelov nápisy vytvorené práve Lokim. Tiež je ochotným a neúnavným adminom našich klubových stránok.

 

 Obrázok                                                         Follower je akrobatickým modelom navrhnutým a postaveným Ľubošom Lošonským. Má rozpätie 930 mm, hmotnosť 450 g a k pohonu slúži striedavý motor Mega 16/15/5.

 Obrázok Junkers D-1 je postavený z Depronu a Styroduru. Jeho pohon po útrapách s jednosmerným motorom zabezpečuje striedavý motor Turnigy.

 

 Model má ovládané S, V, Q a M. Ľubo sa vytrápil s maketovou povrchovou úpravou, ale stálo to za to. Model je veľmi pekný na zemi i v lufte.

 

Ohlsson je postavený zo stavebnice Classicmodels Benešov. Týmto modelom sa Ľuboš zaradil do skupiny modelárov zo Žiliny, ktorí lietajú s replikami historických modelov. Sám som sa zúčastnil záletu a môžem potvrdiť, že model lietal hneď od prvej chvíle. Veľmi ma zaujala i jeho povrchová úprava. Niečo také....také pekné som od Lokiho čakal.

 

 Obrázok ChaLLpo je modelom F5J, ktorý Loki postavil pre lietanie podujatí tejto kategórie, ale hlavné využitie má model pre rekreačné poletovanie. Rozpätie: 1800mm, hmotnosť modelu: 650g.

   SkiLL je ďalším modelom pre F5J i tzv. Orieškové rekreačné lietanie. Model ma zaujal klasickou konštrukciou, ktorá sa z kategórie súťažných elektroletov vytráca. Má rozpätie 2200 mm a hĺbku krídla je 210 mm.


 Obrázok

Trup tvorí balzová gondola s uhlíkovou rúrkou priemeru 10 mm. Pohon je zložený zo striedavého motora AXI 2814/10, regulátora JES 30p, batériový pack 8x Sanyo 1250 mA, vrtuľa sklopná Graupner Cam Folding 10x6".
Hmotnosť modelu pripraveného na let je 950g.

Obrázok  DrenaLLyn splnil Lokimu sen mať niečo malé, šikovné a takmer vždy pripravené k letu. Model o rozpätí 500 mm a hmotnosti 150g lieta veľmi dobre i v ťažších podmienkach. Verím, že sa s ním stretneme na niektorej spoločnej akcii , ktorú Modelklub chystá pre verejnosť.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Modely mojich priateľov