Choď na obsah Choď na menu
 


Žilinské modelárstvo

30. 1. 2010

 

    Modelársky klub Žilina sa stal mojím domovským klubom v roku 2oo3. Prisťahoval som sa do mesta pod Dubňom po našom rodinnom cestovaní po Slovensku.

     To mi však umožnilo spoznať i modelárov z iných regiónov. Niekoľko spoločných chvíľ som strávil s modelármi z Považskej Bystrice, zo Zvolena i Trnavy. Všade kde som sa modelársky prezentoval som zanechal fungujúce priateľstvá, ktoré prežívajú až do dnešných chvíľ.Obrázok

      Po mojom príchode do klubu a zoznámení s modelármi som začal pracovať ako redaktor internetovej stránky. Stalo sa to automaticky po odchode náčelníka klubu do Bratislavy. Za tie roky som napísal niekoľko desiatok článkov o modeloch, reportáží z modelárskych súťaží i klubových akciách a pomerne veľkú časť práce pri počítači som venoval predstavovaniu samotných členov Modelklubu Žilina- ich osobným profilom  ( http://mokzilina.eu/clenpred/predstav.htm )

    Moje snahy sa okrem internetu snažím posúvať i prostredníctvom modelárskej tlače i za hranice Slovenska. Myslím, že propagácia činnosti klubu je veľmi dôležitá a bez nej by sa niektoré vydarené podujatia, či modely ťažko dostali za hranice regiónu. Veľmi nápomocnými sú pre mňa pri tejto činnosti Ing. KlesniakĽubomír Lošonký ( http://loki.szm.com/ )

     Pri početnosti členov klubu a ich aktivitách je ľahké si nájsť tému pre reportáž, či článok.    

     Modelári zo Žiliny sa venujú stavbe elektrovetroňov kategórií F5J, obrím modelom lietadiel i vrtuľníkov, replikám historických modelov i rôznym odvetviam rekreačného modelárstva.

    Popri lietadlách sa v Žiline v minulosti darilo i člnom FSR a v súčasnej dobe vychádza nová záujmová činnosť- ponorky.

    Čo sa týka elektroletov...v Žiline je to veľmi obľúbená kategória činnosti. Dá sa povedať, že je hlavným záujmom väčšiny modelárov. Žilina sa stala pravidelným usporiadateľom masových modelárskych podujatí v minulosti obľúbenej kategórie F5B/Formula Tatry. Táto kategória príchodom nových technológií postupne prerástla do súčasnej F5J, či jej mladšej sestry FXJ. Najväčšími osobnosťami diania okolo elektroletov sú Ing.Juraj Bačiak- súčasný tréner ZMoS pre kategóriu F5J ( http://f5jfun.com/e107/news.php ), Pavol Kysela, bratia Večeřovci, Ing.Ivan Ponec...Obrázok

    Veľmi peknou prezentáciou klubových aktivít sú obrie modely. Tu je veľký prínosom aktívny modelársky život Ing.Jozefa Maťaťu. Ten je hnacím motorom pre rozvoj aktivít okolo obrov. Sám stavia modely vrtuľníkov, ktorých veľkosť ich dáva na špicu modelov postavených na Slovensku. Jozef vlastní i ďalšie modely, ktorými prezentuje Modelklub Žilina na rôznych akciách. Spoločne s kolegami ( Ronald Bašťovanský, Róbert Kanát, Pavol Beňadik ...) predvádzajú dvojplošníky, akrobaty, aerovleky i RC parašutizmus. Ich účasť na podujatiach má svoju kvalitu a som vždy pyšný, že sú našimi členmi.

    Modelári Modelklubu Žilina stavajúci repliky historických modelov tvoria početnú skupinu. Zúčastňujú sa stretnutí historického modelárstva na Slovensku i v blízkom okolí. Postupne prenikli do všetkých kategórií historických modelov. Najaktívnejším je iste Ing.Ivan Brezány, ktorý vlastní voľné historické modely, modely elektrokategórií ELOT i ½  A Electric Old Timer, historické modely vetroňov OTVR i model kráľovskej kategórie Texaco na pohon spaľovacím motorom.

    Ďalším dôležitým želiezkom v modelárskych činnostiach historického modelárstva je práca Ing. Igora Klesniaka, ktorý editoval niekoľko vydarených čísiel Spravodaja SAM 119 a svojou prácou propaguje modelárstvo i históriu letectva. Pravidelnými účastníkmi stretnutí sú i Ing.Ľudovít Jambrich, Ing. Ivan Ponec, Albín Jaššo i ja. Obrázok

    Aktivity okolo lodného modelárstva sa postupne v klube takmer zastavili. Modely lodí sú skôr zahrnuté iba medzi našu rekreačnú činnosť. Niekoľko rokov som navrhoval podujatie s názvom „Vodník“ na žilinskom Vodnom Diele, ale vďaka pravidelnému vyťaženiu mesiacov máj a jún i na ne nadväzujúcom dovolenkovom období z toho vždy zišlo.

     V súčasnej dobe sa o podobnom jazdení si s modelmi lodí i lietaní s hydroplánmi opäť začalo uvažovať a tak si možno Modelklub užije komorné, klubové podujatie i pri vode.

     Posledným aktívnym lodným modelárom ostáva Ing. Michal Maťaťa, ktorý svojou zručnosťou napĺňa nejednu debatu o skutočnom modelárstve. Michal stavia plávajúce i statické makety lodí a momentálne je opäť zahĺbený do stavby ďalšieho Bismarcka, ktorý bude postavený na veľmi vysokej modelárskej úrovni.

    Popri lodiach sa venuje člen klubu Vladimír Randa i prezentácii ponoriek. Jedná sa o kompozitové stavebnice od známych firiem osadené RC ovládaním. Všimol som si, že p. Galbavý z Ponorkového klubu Žilina stavia sám podľa plánu model HMS Vanguard a budem sledovať ako sa model bude postupne rodiť.

     Okrem hlavných kategórií sa modelári Modelklubu venujú i rekreačným modelom, lietaniu na uľtraľahkých lietadlách i jachtingu.

Ak sa chcete o našich modelárskych aktivitách dozvedieť viac   www.mokzilina.euObrázok