Choď na obsah Choď na menu
 


Ústredná pilotná škola bezmotorového lietania na Straníku pri Žiline v súčasnosti

Pri častých rozhovoroch s priateľmi sa vraciam k histórii plachtárskeho strediska medzi Straníkmi nad Žilinou. Veľakrát sa mi niekto pochváli, že bol na Straníku s rodinou pozrieť na rogalá, či len tak sa previesť na horskom bicykli, alebo mal tadiaľ cestu na bežkách

handry-nad-malym-stranikom.jpg

 Vždy otočím reč na tému letiska, ktoré tam od medzivojnového obdobia bolo. Stretávam sa skôr s nechápavým pohľadom a pochybosťou o mojich slovách.

 

skola-v-zime.jpg

   V jarných mesiacoch som tam bol so synom a mal som šťastie, že areál bývalého letiska i dielní, kde teraz sídli ústav bol otvorený a ja som to tam pofotil. Po preložení letiska do Žiliny, sa na ploche slúžiacej k štartom klzákov gumovým lanom začala výstavba a tak je celý areál ÚPŠBL je v obklúčení domov obce.
   Na priložených fotkách je viditeľná budova školy, hangár i pôvodné dielne, v ktorých sa vyrábali klzáky rôznych konštrukcií.  Počiatok lietania na Straníku siaha do mája roku 1935 kedy tu Ludvík Elsnic vykonal po odporúčaní Štefana Pleška let o trvaní 1h 30 min. Pre vhodnosť na štarty a lietanie s klzákmi si hneď Straník získal prezývku podľa známeho plachtárskeho strediska v Nemecku. Hrdo ho nazývali "Slovenská Wasserkuppe". Tam sa však lieta do dnešných dní a okrem moderného plachtárskeho strediska je tam i najväčšie múzeum s expozíciou bezmotorového lietania.  ( http://www.segelflugmuseum.de/)

...pár fotiek zo slávnej histórie plachtárskeho strediska na Straníku...

vyroba-vetronov-na-straniku.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vyroba-na-letisku-medzi-stranikmi.jpg

robota-036.jpg

areal-byvalej-leteckej-skoly-na-straniku.jpg

 ...súčasný stav areálu bývalej leteckej školy. Iba hangár v strede obce dáva tušiť, že sa jedná o objekt niekedy slúžiaci pre uschovanie klzákov.

 

 

  

budova.jpg

byvaly-hangar-leteckej-skoly.jpg

dielne-su-prerobene-na-ubytovacie-miestnosti.jpg